Get Adobe Flash player

Święty Florian

Kim właściwie był Święty Florian? (Florian z Lauriacum)

Święty Floriana urodził się ok.250r w Zeiselmauer (dawn.Ceti, Dolna Austria. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego –Dioklecjana (284-305). Oficer legionu naddunajskiego, był tam szefem kancelarii namiestnika W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).
Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

Legendy o patronie ludzi ognia.


Tradycyjnie przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.
W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół pw. Św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. W roku 1528 roku w Krakowie miał miejsce groźny pożar, który strawił znaczny obszar miasta. Pożoga dotknęła głównie dzielnicę Kleparz, gdzie jedynym ocalałym obiektem był kościół św. Floriana. Fakt ten został potraktowany jako znak interwencji patrona świątyni. Od tego czasu za wstawiennictwem św. Floriana wypraszano ochronę przed klęską ognia.
W dniu dzisiejszym relikwie Świętego Floriana znajdziemy na Wawelu, w Bazylice św. Floriana w Krakowie ale także w Chorzowie. Od 1993 r jest patronem tego miasta i znajduje się tam sanktuarium św. Floriana.

Patron strażaków tak, ale nie tylko.


Lucjusz III – papież w okresie od 1 września 1181 do 25 listopada 1185 ustanawia Św. Floriana patronem Polski. W 1436 r. został on ponownie zaliczony, obok św. Wojciecha, Stanisława i Wacława do głównych patronów Królestwa Polskiego przez ówczesnego kard. Zbigniewa Oleśnickiego, który to był biskupem krakowskim
Tradycyjnie Św. Floriana kojarzymy ze strażakami, w Naszym Mieście Radlinie jeszcze z hutnikami. Jednak święty ten patronuje jeszcze innym profesjom związanym z ogniem: kominiarzom, garncarzom, piekarzom, piwowarom, bednarzom, węglarzom i ceramikom.
.
Ikonografia – czyli jak go przedsawiaja wizerunki.


Św. Florian na ilustracjach przedstawiany jest głownie jako rzymski oficer. Trzyma w ręku naczynie z wodą do gaszenia ognia, lub gasi pożar. Czasami jest ukazywany jako książę. Zdarza się, trzyma chorągiew. Jego nieodłączne atrybuty to: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Na motorze do akcji

Przyznaję, czegoś takiego w życiu nie widziałem. Wy pewnie też nie, bo jak sądzę w Polsce takich cudów nie ma?
Ratownicy motocyklowi i rowerowi na jednośladach z powodzeniem działają, ale żeby strażacy? U nas raczej to nie przejdzie.

 

BMW

Zapraszam Was do obejrzenia filmu – prezentacji greckiej jednostki pożarniczej szybkiego reagowania Firexpress.

Założenie działania motocykla pożarniczego jest właściwie takie samo jak motocykli ratunkowych – dojazd do miejsca zdarzenia w czasie krótszym niż jednostki „standardowe”. Jednoślad nie stoi w korkach, mniej miejsca kierowcy muszą zwolnić aby mógł przejechać.

Pojazdem bazowym jednostki Firexpress jest motocykl BMW R 1200RT wyposażony w sygnalizację świetlną i dźwiękową. Konstrukcja motocykla jest w pełni przystosowana do zwiększonego obciążenia i stabilnej jazdy przy każdej prędkości.
System gaśniczy składa się z dwóch zbiorników o pojemności 20 – 25 litrów wypełnionych mieszanką wody i piany gaśniczej. Połączone są zbiornikiem trzecim o pojemności 6,8 litra wypełnionym skompresowanym powietrzem. Lanca gaśnicza podłączona jest do węża o długości 20 lub 30 metrów.

 

Na bazie Planety-5 i modułu towarowego opracowano w r. 1997 motocykl pożarniczy, oznaczony symbolem Iż 6.92001, a przeznaczony głównie dla wiejskich jednostek straży pożarnej. Motocykl ten posiadał czterobiegową skrzynię z biegiem wstecznym, mechanizmem różnicowym i blokadą. Wyposażenie specjalne obejmowało m.in.: autonomiczną przenośną motopompę (napędzaną również silnikiem od Planety) o wydajności 50 m3/h, rękaw ssący z siatką, rękawy tłoczące (ciśnienie wody umożliwiało gaszenie pożarów do wysokości 15 m), dwie 5-litrowe gaśnice CO2, łom, łopatę oraz urządzenia łączności radiowej. Suchy ciężar motocykla wynosił 645 kg.

 

Podkategorie


Obowiązujące zasady dot. przetwarzania danych osobowych (w tym informacje dot. Inspektora Ochrony Danych) publikujemy na stronie internetowej pod adresem https://radlin.pl/zpdo